.

.

. E verdh Tregon q yndyrnat nuk thithen si duhet nga trupi.

Infeksionet te f&235;mij&235;t.

NEUROZHVILLIMORE TEK F&203;MIJ&203;T E MOSH&203;S 5-10 VJE&199; Manual p&235;r prind&235;r e m&235;sues Rruga Mihal Popi, Nd&235;rtesa 7, ish Pallatet 1 Maji, (Vila Lami); PO Box 8185, Tiran&235; - Shqip&235;ri; Tel 355 4 2261840 4 2261929 E-mail info.

. zarzavatet jeshile dhe gjethete e tyre, drithra e &226;&x20AC;&x153;bluara trashe&226;&x20AC; (me embrion dhe levozhge) dhe tek tharmi i bukes. Pr far shkakton ngjyra normale e jashtqitjes Shkaqet e jashtqitjeve t gjelbrta; Ushqimi mund t ndryshoj ngjyrn e jashtqitjes; Shtesa vitaminash; Kushtet q gjenerojn jashtqitje t gjelbrta; Diarre; Smundjet inflamatore t zorrve.

Rreth 75 e jashtqitjes prbhet nga uji.

Aktivitete m&235;simore p&235;rmes loj&235;s p&235;r f&235;mij&235;t e mosh&235;s 3 deri n&235; 10 vje&231; Ndihmoni f&235;mij&235;t t&235; vazhdojn&235; t&235; m&235;sojn&235; n&235; sht&235;pi Me mbylljen e p&235;rkohshme t&235; shkollave dhe kopshteve, aktivitetet p&235;r m&235;sim p&235;rmes loj&235;s mund tiu. net Savethechildrenal SaveChildrenAlb. 2.

Ata kan nj kontekst m t mir t eksplorojn emocionet e tyre si dhe t fillojn t kuptojn emocionet e tjeteri. .

Dhmbt e foshnjris jan shum t rndsishm pr dhmbt e prhershm.

Q n shekullin e 14-t, dijetari i madh Hipokrati shprehej dalja e dhmbve tek fmijt shoqrohet me temperatur, kruarje t mishrave dhe diarre, sidomos kur del dhmbi i syrit.

. T ushqyerit me gji duhet t vazhdoj edhe sepse qumshti i gjirit ndihmon foshnjn t luftoj smundjet.

Disiplina m efektive nuk sht as ajo e rrepta, as ajo tepr tolerante. Megjithat, kjo nuk do t thot q nuk duhet kuruar.

do fmij, nisur nga lindja, duhet t prcillet sipas kurbs standarte t rritjes, si dhe prmes ekzaminimeve dhe analizave.
Spirometria mund te kryhet tek femijet me te medhenj se 6 vjec.
.

.

Nse fmija do t ushqehet ekskluzivisht me gji, jashtqtitjet do t jen me ngjyr t verdh ose jeshile shum t elt, si edhe me qndrueshmri t but dhe kremoze, te lngshme, te ngjashme me nj przierje mustarde dhe gjize, si edhe me arom jo t keqe.

. Rreth 75 e jashtqitjes prbhet nga uji. Jul 28, 2018 Q t arrihet kjo, fmijs i nevojitet nj bagazh i mbushur me plot fjal t cilat duhet ti zgjedh, prandaj ajo thot se deri n kt mosh fmija duhet ti dij minimum 50 fjal.

. Ngjyra jeshile mund t&235; jet&235; dhe rezultat i konsumimit t&235; ushqimeve jeshile si perimet jeshile me gjethe ose madje dhe ngjyrues jeshil&235; ushqimor. . N&235;se gjat&235; p&235;rdorimit t&235; antibiotik&235;ve f&235;mija. . Fmijt n kt grup moshe do t fillojn t tregojn se kuptojn konceptet e t duhurs dhe gabimit.

.

. .

.

.

.

Sipas nj&235; njoftimi t&235; Pfizer, vaksina ofron mbrojtje afatgjat&235; kund&235;r virusit SARS -CoV-2 tek f&235;mij&235;t e mosh&235;s.

.